Minuli konec tedna se je iztekel rok Vlade Republike Slovenije za popis škode po avgustovskih poplavah. Občina Komenda je kljub številnim izzivom in preprekam v vsega mesecu dni uspela v celoti izpeljati zahtevno nalogo. V državni program AJDA je vnesla 1177 vlog, celotna prijavljena škoda pa znaša skoraj 50 milijonov evrov. Preliminarna ocena je vsebovala le oceno škode na zasebni in občinski lastnini, torej brez škode, ki jo je ujma povzročila na lastništvu RS.
Razsežnost tokratne ujme ni pokazala le na neprimerno protipoplavno varnost večjega dela Slovenije in neurejenost vodotokov večjih rek in še posebej hudournikov, ki so v upravljanju države, ampak tudi na zastarelo metodologijo pri popisu škode: ''Naj povem, da s strani države prvih 10 dni ni bilo navodil, katere obrazce moramo uporabiti. Navodila so se spreminjala iz dneva v dan in za določena področja še do zadnjega dne ni bilo niti ustreznih navodil niti kdo bo popisal škodo in kdo je odgovoren za vnos podatkov. Gradiva za delo so stara in neprilagojena za današnji čas, cenik storitev je zastarel in brez novih materialov in opreme, katalog stavb ne vsebuje nove in moderne gradnje. Postavljeni smo bili pred številne izzive, rok za oddajo popisa škode pa je bil glede na obseg škode zelo kratek. V medijih so se nenehno pojavljali različni roki, vsa odgovornost pa se je prelagala na občine,'' pojasnjuje župan Občine Komenda Jurij Kern, ki se je skupaj s svojimi zaposlenimi v občinski upravi proaktivno lotil popisa škode. Pri soočanju z izzivom je državnim uradnikom predlagal vrsto rešitev, ki so nemudoma postale standard za vse občine.
Župan je prepoznal zahtevnost projekta, zato je nemudoma okrepil svojo ekipo. Na popisu je tako neprestano delalo 20 ljudi, med katerimi so bili poleg zaposlenih na občini, še del zaposlenih na občinah Ig, Bled in Novo mesto, študenti ter zunanji sodelavci. Popis škode je zahteval prijavo oškodovanca, ocena škode vsake prijavljene škode, predhodni ogled območja poplav in večine oškodovanih objektov, pridobitev podpisa vsakega lastnika objekta in vložitev podpisane vloge skupaj s slikovnim materialom v državni program AJDA: ''Ob tem moram poudariti dejstvo, da občina popis škode ne dela v svojem imenu, temveč je naročnik Republika Slovenija. Občina je samo izvajalec storitve in le naša pro aktivnost ter resnično izjemno delo zaposlenih na občini je pripeljalo do izvedbe popisa v postavljenem roku. Občina Komenda je vse podatke, ki jih je država želela in zahtevala vselej poslala v rokih in v ustrezni obliki. Potrebno je poudariti, da je bila občina Komenda najbolj prizadeta občina v Sloveniji po številu objektov in je bil zato popis še toliko bolj težaven,'' je dodal Kern.
Občina Komenda je morala poskrbeti za oceno škode na njenem premoženju. Država je poskrbela za oceno škode na vodotokih in državni javni infrastrukturi, najzahtevnejši del pa so predstavljali zasebni objekti, tako gospodarski, kmetijski kot tudi bivalni in pomožni objekti. Teh je bilo daleč največ, saj ni šlo le za eno vlogo na posameznega lastnika, ampak je bilo potrebno za vsak posamezen poplavljen objekt izpolniti svojo vlogo. V Občini Komenda je bilo med vsemi občinami ravno slednjih največ, zato bi bilo brez dobre organizacije dela nemogoče opraviti celotno delo v vsega enem mesecu: ''Na tem mestu moram pohvaliti vse zaposlene v občinski upravi in vse zunanje sodelavce, ki so nam priskočili na pomoč. Velika zahvala gre tudi županom občin Ig, Bled in Novo mesto, ki so nam nesebično »posodili« svoje zaposlene. Njihova pomoč je bila strokovna in nepogrešljiva. Za celotno občinsko upravo je zares zahtevno obdobje, a so vsi zaposleni pokazali veliko pripadnost svojemu delu. Opravili so ogromno delo in ponosen sem, da imam ob sebi tako delavno in zaupanja vredno ekipo,'' ponosno pravi Kern in dodaja: ''Vsi podatki, ki so bili pridobljeni in zapisani v zapisnik so bili ocenjeni na osnovi podatkov v sistemu. Poudariti je potrebno še enkrat, da je to ocena škode, ki jo je za naročnika, Republiko Slovenijo, na osnovi navodil popisala občina kot izvajalec. Občina nima nikakršnega vpliva na višino ocenjene škode, niti nima vpliva na izplačilo sredstev. Vse to in tudi termin izplačil je izključno v domeni države oziroma Vlade RS. Globoko upam in si želim, da bodo vsi oškodovanci prejeli primerno odškodnino, ki jim bo v čim večji pomagala sanirati vso nastalo škodo. Občanom svetujem, da se za vsa nadaljnja vprašanja na to temo obrnejo na telefonsko številko 114.''